Motokaravan Nedir? Motokaravanın Avantajları Nelerdir?

  0
  1042

  Bu yazımızda karavan çeşitlerinden biri olan motokaravanlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Peki motokaravan nedir? Diğer karavanlara göre avantajları nelerdir? 

  Sitemizde daha önce karavanlar ile ilgili bir yazımız vardı. Günümüzde koronavirüs salgınından dolayı insanların karavanlara olan ilgisi arttığı için karavan ile ilgili yeni bir yazı yazmak istedik. Sitemizde daha önce paylaştığımız karavan yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilir, karavanlar ile ilgili genel bilgilere ulaşabilirsiniz. 

  Motokaravan nedir?

  Yaşam alanı ile sürücü mahalinin bir arada olduğu yani aynı araçta olduğu karavanlara motokaravan denilmektedir. Çekme karavanlarda karavanı çekmek için ayrı bir araca ihtiyaç var iken motokaravanda zaten sahip olduğunuz aracın içerisinde yaşamaktasınız. Bu tür karavanlar genellikle minibüs, otobüs ve benzeri araçlardan yapılmaktadır. Motokaravanlar ülkemizde genellikle vergilerden dolayı 5 yaş üstü araçlardan imal edilmektedir. Bu tür karavanlar için genellikle yüksek tavanlı panelvan türü araçlar tercih edilmekle birlikte farklı araç türlerinden de ihtiyaçlara göre farklı ebatlarda ve özelliklerde karavanlar üretilmektedir. 

  Motokaravan
  Motokaravan

  Bu tür karavanlara sahip olmak için motokaravan üreten firmalardan kendinize bir karavan yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda bu konularda gerekli araştırmaları yaptıktan sonra kendi karavanınızı da üretmeniz mümkün. 

  Motokaravanın Avantajları Nelerdir?

  Çekme karavana göre kullanımı daha rahat olan bu araçlarda park etmek daha kolaydır. Çekme karavanların araçtan ayrılması ve araca bağlanması gibi zaman alacak durumlar ile karşılaşmazsınız. Bir yerden başka bir yere gitmek daha pratiktir. Peki dezavanatajları nelerdir?Yıllık vergi, sigorta ücretleri, muayene ücretleri gibi sebeplerden dolayı çekme karavana göre daha masraflıdır.

  Motokaravan Çeşitleri

  Birçok araçtan motokaravan üretilmektedir. Camper adı verilen karavanların yanı sıra sürücü mahalinin üzerinde yatak bulunan ve alkoven adı verilen motokaravanlar bulunmaktadır.   

  Camper
  Camper
  Alkoven Karavan
  Alkoven Karavan

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz