Everest Tepesi Nerededir? Everest Tepesi’nin Yüksekliği Kaç Metredir?

  0
  2980

  Dünyanın zirvesi olarak kabul edilen Everest Tepesi nerededir, Everest Tepesi’nin yüksekliği kaç metredir? Bu yazımızda Everest Tepesi hakkında bilgiler vereceğiz.

  Everest Tepesi Nerededir?

  Everest tepesi gezegenimizdeki kıtalardan Asya kıtasında yer almaktadır. Tepe, Çin-Nepal arasında bulunmakta olup tepenin kuzeyinde Çin, güneyinde ise Nepal yer almaktadır.

  Everest Haritası

  Everest Tepesi’nin Yüksekliği Kaç Metredir?

  Himalaya Dağları üzerinde bulunan Everest Tepesi 8848 metre yüksekliğindedir.

  Tibet Everest Tepesi Fotografi
  Tibet – Everest Tepesi Fotoğrafı

  Everest Tepesi Hakkında Bilgiler

  Yerkabuğu tek bir parça olmayıp levha adı verilen parçalardan oluşur. Bu levhalar yerin iç yapısında yer alan ve manto adı verilen katmandaki konveksiyonel hareketlerden etkilenmektedir. Hindistan levhası ve Avrasya levhası bu levhalardan sadece ikisidir. Himalayalar ve dolayısıyla Everest Tepesi, Hindistan levhasının, kuzeyinde yer alan Avrasya levhasına doğru olan hareketi sonucu meydana gelen yükselmeler ile oluşmuştur.

  Yaklaşık olarak Ekvator çizgisinin 27 derece kuzeyinde, başlangıç meridyeninin 86 derece doğusunda yer alan Everest Tepesi her yıl birçok dağcının zirvesine çıkmak için geldiği bir yer. Zirveye çıkmak için binlerce dolar ücretin ödenmesi gerekmektedir. Everest Tepesi’ne ilk defa 1953 yılında ulaşılabildi. Günümüze kadar zirveye çıkmaya çalışan birçok dağcı hayatını kaybetmiştir. 

  Yerden yükseldikçe havadaki oksijen miktarı azalmaktadır. Dolayısıyla Everest gibi yüksek bir zirveye ulaşmak kolay değildir. Oksijenin azalmasından dolayı zirveye tırmanan dağcıların büyük bir kısmı oksijen tüpü ile tırmanış yapmaktadır. Zirveye tırmanan dağcıların eşyalarını yüksek rakıma alışkın olan ve şerpa adı verilen bölge halkı taşımaktadır.

  Everest Tepesine ulasim
  Everest Tepesine Ulaşım

  Everest Dağ mı Tepe mi?

  Etrafına göre nisbi yüksekliği 500 metreden fazla olan yükseltilere dağ, az olan yükseltilere ise tepe denmektedir. Everest Himalaya dağları üzerinde yer alan bir tepedir.

  Bu yazımızda Everest Tepesi nerededir, Everest Tepesi’nin yüksekliği kaç metredir gibi sorulara cevap verdik.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz