Çekme Karavan Nedir? Çekme Karavan Vergisi ve Ruhsatı

  6
  12818

  Çekme karavan nedir, çekme karavan vergisi, çekme karavan ruhsatı, fiyatları, avantajları, dezavantajları gibi birçok konuda bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca motokaravan ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan konumuza geçelim. 

  Çekme Karavan Nedir?

  Çekme karavan, motorlu taşıtlar tarafından başka yerlere çekilerek götürülebilen, içerisinde yaşamak için gerekli ekipmanların bulunduğu bir araçtır. Bu karavan tipinde ocak, evye, buzdolabı, su ve ortam ısıtma sistemleri, duş alanı, yatak alanı, depolama alanı, oturma alanı gibi birçok imkan ve bölüm bulunabilmektedir. Karavanlardaki elektrik ihtiyacı güneş enerjisi panellerinden ya da kamp alanlarından sağlanabilmektedir. Karavanlardaki su ihtiyacı için temiz su depoları bulunmakta olup ayrıca kamp alanlarından su temin edilebilmektedir.

  Bu tip karavanlar çeşitli büyüklüklerde olabilmektedir. Karavanı kullanacak kişi sayısına bağlı olarak karavanların büyüklüğü değişmektedir. Az sayıda kişi için daha küçük karavanlar tercih edilebiliyor iken sayı arttıkça daha büyük karavanlara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

  Karavanın büyüklüğüne göre karavanı çekecek aracın çeşidi de önemlidir. Büyük çekme karavanlar için daha güçlü araçların tercih edilmesi gerekmektedir.

  Çekme Karavan
  Çekme Karavan

  Çekme Karavan İmalatı ve Fiyatları

  Ülkemizde birçok karavan üreticisi bulunmaktadır. Aynı zamanda yurt dışından ithal edilen karavanlar da bulunmaktadır. İhtiyacınıza ve bütçesine uygun karavanı tercih edebilirsiniz. Karavan fiyatları, karavanın ithal ya da yerli olması, sahip olduğu ekipman, kullanılan malzemenin kalitesi, karavanın büyüklüğü gibi birçok faktöre göre değişmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için karavan üreten ya da ithal eden firmaların internet sitelerini kısa bir aramayla bulup inceleyebilirsiniz. Ayrıca karavan ile ilgili internet sayfalarını ziyaret edebilir, merak ettiklerinizi forum sitelerinde sorabilirsiniz.

  İlk defa karavan alacaksanız karavanlar ile ilgili Youtube içerisinde birçok faydalı video bulunmakta olup bu videoları da izlemenizi tavsiye ederiz. Daha önce hiç karavan sahibi olmadıysanız karavan satın almadan önce bir süre karavan kiralamayı deneyebilirsiniz. Böylece karavan hakkında bilgi sahibi olup karavan yaşam tarzının size uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilir, ne tür bir karavana ihtiyaç duyduğunuzu daha kolay belirleyebilirsiniz.

  Çekme Karavan
  Çekme Karavan

  Çekme Karavanın Avantajları ve Dezavantajları

  Fiyatları genel olarak motokaravana göre daha uygun olabilmektedir. Yıllık masrafları daha azdır. Gittiğiniz yerde karavanı kamp alanlarına bırakıp kendi aracınız ile çevreyi gezebilirsiniz. Genel olarak motokaravanlara göre daha geniş bir yaşam alanı sunar. Bunun yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kullanımı motokaravanlar kadar kolay değildir. Kullanmadığınız zaman uygun bir park yerinin bulunması gerekmektedir.

  Çekme Karavanın Vergisi, Masrafları

  Yeni alınan çekme karavanlarda ÖTV bulunmamaktadır, yüzde 18 KDV vardır. Çekme karavanların motorlu taşıtlar vergisi de bulunmamaktadır. Ayrıca 750 kg üstü karavanların periyodik olarak muayeneye girmesi gerekmektedir. Çekme karavan çekmek için çeki demirinin araç ruhsatınıza işlenmesi gerekmektedir.

  Çekme Karavan Ruhsatı

  750 kg altı karavanlarda ruhsata gerek yok fakat 750 kg üstü karavanlarda karavan ruhsatının olması gerekiyor. 

  Ehliyet Gerekiyor mu?

  750 kg altı karavanlar B sınıfı ehliyet ile kullanılabilmektedir. 750 kg üstü karavanları ise B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız. Bu durumda ehliyetinizin değişmesi gerekiyor.

  6 YORUMLAR

  1. Merhaba ben kendi çeki karavanımı 750 kg altı kendim yaptım teker aks dingilini sıfır alman malı karavan dingili taktım aracıma çeki demirini ruhsata işlettim benim sorum şu ben karavanıma nasıl bir belge almam gerekiyor kara yollarına sordum bizimle alakası yok diyor trafik polisleri arkadaşlar kimisi herhangi belge gerekmez diyor kimi 750 kg altı olduğunu belgelemen gerekir diyor ne yapacağımı bilemedim makina mühendisleri proje çizermi onuda bilmiyorum

   • Aynı dert bende de var kendim yaptım 750 kg alti ama bunu onaylayacak bi kurum yok tse diyor gerek yok ama yolda polis e nasıl dicen veya ikna edeceksin 750 kg alti olduğunu kantar fisiyle mı gezelim yani onu kabul ederler mı acaba

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz