Kapsül Otel Nedir?

1
835

Bu makalemizde sizlere kapsül otel nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Kapsül oteller ile ilgili bilgilerimizi paylaşmaya başlayalım.

Tatil yapmak, yeni yerler, yeni lezzetler keşfetmek hemen her insanın hayalidir. Tatile çıkmadan önce planlanan önemli şeylerden biri de gidilecek yerdeki konaklanacak yerin istediğimiz özellikleri karşılayabilmesidir. Eğer tek kişilik bir tatile çıkıyorsanız ve bütçeniz de biraz kısıtlıysa sizin için en ideal olan konaklama yeri “Kapsül Oteller” olacaktır.

kapsul otel

Kapsül Otel Nedir?

Kapsül otel, yalnızca tek kişinin kalmasına olanak sağlayan, fazla hizmet gerektirmeyen, küçük odaların birleşmesinden oluşan otellere verilen isimdir. Diğer otellere göre daha hesaplı olan kapsül oteller, ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmış, daha sonra dünyanın her yerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk kapsül otel 1979’da Mimar Kisho Kurokawa tarafından “Capsule Inn Osaka” ismiyle kurulmuştur. Odalarda bulunan olanaklar otellere göre değişiklik gösterse de çoğunda bir internet bağlantısı, televizyon, bir adet priz bulunur. Odalar genelde 2X1,5 boyutundadır.

Kapsül Otelde Kalmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bu otellerde konaklamak için bilinmesi gereken ilk şey, en az 4; en çok 17 saat kalmaya izin olduğudur. Bir sonraki gün için yer varsa tekrar rezervasyon yaptırabilirsiniz. Birkaç gün kalınabilen kapsül oteller de mevcuttur. Ancak bunlarda da her sabah tekrardan kalacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Her otelde olduğu gibi her kapsül otelin de sunduğu olanaklar farklı olabilir. Bu nedenle gideceğiniz otelin sunacağı imkanlar hakkında önceden bilgi almanız faydalı olacaktır. Ancak genel olarak kapsül otellerde kalmak isteyenlerin bilmesi gereken birkaç madde vardır. Öncelikle bu otellere girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarıp otelin size verdiği terlikleri giymelisiniz. Ayakkabılarınız ise artık resepsiyon görevlisine emanettir. Eşyalarınız için bir eşya dolabı edinirsiniz ve size bu dolaba ait oda numaranızla aynı bir anahtar verilir. Duşların olduğu kat ayrıdır. Burada anahtarınızla açacağınız dolapta kullanmanız için havlu, sabun, şampuan vb. ürünler yer alır.

Bu otellerde kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunur. Kapsül odalarda sigara içmek ve yemek yemek yasaktır. Tuvalet ortak kullanım alanındadır.

1 Yorum

  1. Böyle bir şeyi ilk kez duydum. Korkunç bir şey bence. Şimdi insanları bu MR cihazı gibi tüplere tıkıp, adına da konaklama diyorlar öyle mi! İşin ilginç tarafı bunlara para verip kalan var. Bence köpek veya kedi bile kolay kolay bu klostrofobik şeylerin içine girip yatmaz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz