Araba ile Tatile Gitmek

  0
  66

  Araba ile tatile gitmek birçok insanın yaptığı bir yolculuk şekli. Araba ile tatile gitmenin olumlu ve olumsuz yönleri bulunmakta. Bu yazımızda araba ile tatile gitmenin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

  Daha önce otomobil ile yakın olsun uzak olsun birçok yere kısa süreli seyahatlerim olmuştu. Bu yılın Temmuz ayında 3000 km’den daha fazla yol yaptığımız bir tatile çıktık. Arabayla tatile gitmek birçok yönden avantaj iken bazen de yorucu olması açısından dezavantaj olabiliyor.

  Araba ile Tatile Çıkmanın Avantajları

  Ekonomik boyutu: Arkadaşlarınız ile birlikte yolculuk yaparsanız masraflarınızı bölüşerek daha ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.

  İstediğin zaman mola verme: Kendi aracınız ile yaptığınız seyahatlerde istediğiniz zaman istediğiniz yerde mola verme imkanına sahipsiniz. Kendi aracınız ile seyahat etmediğinizde istediğiniz yerde mola veremezsiniz. Önceden belirlenmiş olan yerlerde belirlenen saatlerde mola verebiliyorsunuz.

  İstediğin yerde konaklama: Aracınız ile uzun bir yola çıktığınızda istediğiniz yerde konaklama şansına sahipsiniz. Yorgun olduğunuzda ya da son anda rotanızı değiştirmeye karar verdiğinizde istediğiniz yerde durup konaklayabilirsiniz.

  Yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alabilmeniz: Seyahatlarde yol boyunca verilen molalarda yiyecek ve içeceklere verilen ücretler bütçenize fazla gelebilir. Yola çıkmadan önce yanınıza alacağınız sandviç tarzı pratik yiyecekler ile su başta olmak üzere yanınıza alacağınız çeşitli içecekler seyahatinizin daha ekonomik olmasına yardım edecektir.

  İstediğiniz eşyalarınızı yanınıza alabilmeniz: Özellikle uçak yolculuklarında yanınıza alabileceğiniz eşyalarınızın belli bir ağırlığı geçmemesi gerekiyor. Kendi aracınız ile tatile gittiğinizde aracınızın bagajı sizi bu konuda rahatlatacaktır.

  İstediğiniz yeri gezebilmeniz: Kendi aracınız ile yapmayı düşündüğünüz tatillerde gittiğiniz yerlere yakın olan tarihi ve doğal güzellikleri rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Kendi aracınız ile gitmediğiniz bir tatilde yakında bulunan gezilecek yerlere ulaşmanız biraz yorucu olabilir.

  Zamanı kendinize göre ayarlama: Bazı dönemlerde birçok insan aynı anda tatile çıkmakta. Bu dönemlerde yolculuk yapmak için bilet bulma sorunu olabilir. Kendi aracınız ile yola çıkacağınız zaman böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız.

  Araba ile Tatile Çıkmanın Dezavantajları

  Yorgunluk: Uzun süreli yolculuklarda sürekli araba kullanmak insanları yormaktadır.

  Uykusuzluk: Eğer gece yolculuğu yapacaksanız gece boyunca uyumamak diğer gün kendinizi yorgun ve uykusuz hissetmenize yol açacaktır.

  Bakım maliyetleri: Aracınız ile uzun bir tatile gidecekseniz aracınızın bakımlarının tam ve zamanında olması gerekiyor. Bakımsız bir araç ile yola çıkmak süprizlerle karşılaşmanıza yol açabilir. Tatile giderken arızalı bir araç ile yolda kalmak kimsenin istemeyeceği bir durum.

  Ayrıca sitemizde yer alan araba ile uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here