Araba ile Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  0
  42

  Araba ile uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Özellikle ilk defa uzun yola çıkacak insanlar bu sorunun cevabını ararlar. Bu yazımızda araba ile uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

  1-Aracınızın bakımı (fren, yağ, su, akü, silecek ve silecek suyu, klima vs.): Araç bakımı her zaman önemli bir konudur. Özellikle uzun yolda bakımsız araçlar çeşitli sorunlar çıkarabilmektedir. Aracınızın frenlerinin iyi olması son derece önemli bir konu. Ayrıca aracınızın yağını ve suyunu mutlaka kontrol ettirin. Aracınızın sileceklerinin yıpranmamış olması, araçta silecek suyunun olması aracınızın ön camının temizlenmesini sağlayacağından önemlidir. Aracınızın aküsünü de kontrol ettirmeyi unutmayınız. Yıpranmış bir akü aracınızın çalışmamasına yol açabilir.

  Uzun yolda diğer önemli bir konu da klimadır. Klimanızın bakımını yaptırmanızda sağlığınız açısından fayda var. Eskimiş klima filtrelerinin değiştirilmesi, klima gazının kontrol edilmesi konfor açısından önemlidir. Eski klima filtreleri temiz havayı engeller ve istenmeyen kokulara sebep olabilir. Klima gazının bitmesi ise klimanızın etkili çalışmamasına neden olacaktır. Ayrıca aracınızı uzun yol öncesi genel olarak gözden geçirerek kontrol ettirmeyi unutmayınız.

  2-Lastikler: Lastiklerinizin eski ve aşınmamış olması oldukça önemli. Yıpranmış ve diş derinliği yetersiz olan lastikler fren mesafenizi uzatacağı gibi yol tutuşunuza da olumsuz etkileyecektir. Eskimiş lastikler ise uzun yolda her an sizi yolda bırakabilir. Ayrıca aracınızda mutlaka yedek lastik bulundurun. Kışın yola çıkacaksanız kar lastiği ve zincir de oldukça önemli bir konu. Karlı ve buzlu yollarda güvenlik açısından sorun yaşamamanız için kar lastiği ve zinciriniz mutlaka olsun.

  3-Dinlendikten sonra yola çıkma: Yola çıkmadan önce iyice dinlenip uykunuzu almanız gerekiyor. Yorgun bir şekilde yola çıkmak yolculuğunuzu olumsuz etkileyecektir.

  4-Günlük araç kullanma limitleri: Günlük araç kullanma limitlerine uyunuz. Günlük araç kullanma limitlerden fazla araç kullanmak dikkatinizi dağılmasına sebep olacağından oldukça tehlikelidir.

  5-Sık sık mola veriniz: Uzun yolda sık sık kısa molalar vermek dinlenmenizi sağlayacaktır. Her birkaç saatte bir kısa bir mola vermeyi ihmal etmeyiniz.

  6-Gerekli evraklar yanınızda olsun: Sürücü belgesi, araç ruhsatı, zorunlu trafik sigortası ile kasko evraklarınızı yanınıza almayı unutmayınız. Trafik sigortası ile kaskonuzun süresi dolmak üzere ise yol çıkmadan poliçeleri yenilemeyi unutmayınız.

  7-Hız limitlerine uyun: Hiz limitlerinize uymak güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

  8-Hava ve yol durumu: Hava durumu, rüzgar, yol şartlarını göz önünde bulundurun. Yağışlı, rüzgarlı, karlı, sisli havalarda dikkatli araç kullanın. Karlı ve buzlu yollarda araç kullanırken yol şartlarını göz önünde bulundurunuz.

  9-İlk yardım çantası: Arabanızda mutlaka ilk yardım çantası bulundurun.

  10-Emniyet kemerinizi takın: Emniyet kemerini araç ile seyahat eden herkesin takması önemli bir konu.

  11-Yangın tüpü: Araçlarda yangın tüpü bulunması oldukça önemli bir konu. Yolculuk sırasında oluşacak yangınlarda yangın tüpünün yanınızda olması yangına kısa sürede müdahale etmenizi sağlar.

  12-Aracınızda çekme halatı, bijon anahtarı ve kriko bulundurun: Yolda kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak aracınızda çekme halatı bulundurunuz. Ayrıca lastik patlaması riskine karşı aracınızda bijon anahtarı ve kriko bulundurunuz.

  13-Fazla yük almayın: Aracınızın kapasitesine göre aracınıza eşya yükleyiniz. Gereksiz yükler yakıt tüketiminizi ve aracınızın çekişini olumsuz yönde etkiler.

  14-Çocuk koltuğu: Araçta çocuklar ile birlikte seyahat edilecekse çocuklar için çocuk koltuğu kullanmalısınız.

  15-Yol yardımı: Her ihtimale karşı yol yardımı hizmetinizin olması önemli bir konu.

  16-Güneş gözlüğü: Güneş gözlüğü hem güneşin batış ve doğuş saatlerinde görüşünüze olumlu katkı sağlayacak hem de gündüz gözlerinizin fazla yorulmasını engelleyecektir.

  17-Araç muayenesi ve egzos muayenesi: Uzun yola çıkmadan önce araç ve egzos muayenenizin tarihini kontrol ediniz. Muayene süresinin dolmasına az süre kalmışsa muayene işlemlerinizi yaptırınız.

  18-Kaliteli yakıt kullanın: Aracınız için kaliteli yakıt kullanın. Kötü yakıt ile yolda zor durumda kalabilirisiniz.

  19-Trafik kurallarına uyun: Trafik kurallarına uymak sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliği için çok önemlidir.

  20-Aracı sakin kullanmak: Gitmek istediğiniz yere varmak için acele etmeyiniz. Sabırsız bir şekilde araç kullanmak güvenliğinize tehlikeye sokacaktır.

  21-Telefon ile konuşmayın: Araç kullanırken telefon ile konuşmak dikkatinizi dağıtacaktır. Yol boyunca verdiğiniz molalarda telefon görüşmelerinizi yapmalısınız. Acil bir görüşme yapacaksanız aracınızı müsait bir alana çekerek görüşmelerinizi yapınız.

  22-Aracınızı iyi tanıyın: Aracınızı yeni almışsanız bazı özelliklerini tam olarak bilmeyebilirsiniz. Aracınızın kullanma kılavuzunu mutlaka okuyunuz ve aracınızı iyice tanıdıktan sonra yola çıkınız.

  23-Navigasyon kullanın: Daha önce gitmediğiniz bir yere gidecekseniz navigasyon uygulamalarını kullanmanız ulaşmak istediğiniz yere kolayca gitmenizi sağlayacaktır. Böylece gereksiz şekilde yolu uzatmamış ve zaman kazanmış olacaksınız.

  24-Araç kullanırken sigara içmeyin: Araç içinde sigara kullanmak sağlık sorunlarının yanı sıra sürüş güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

  25-HGS etiketinizi almayı unutmayın: Güzergahınız üzerinde paralı yollar var ise HGS etiketinizi yola çıkmadan önce edinmeniz gerekiyor. HGS etiketinizi PTT ve bankalardan alabilirsiniz.

  26-Vitesi boşa almayın: Uzun yolda yakıtı azaltır diye aracı boş vitese almak oldukça tehlikelidir. Aracınızı yokuş inerken kesinlikle boş vitese atmayınız.

  27-Aracınızın camlarını yola çıkmadan temizleyin: Yola çıkmadan önce aracınızın ön, yan ve arka camlarının temizliği önemli bir konu. Kirli camlar görüşünüzü olumsuz etkiler.

  28-Takip mesafenizi koruyun: Önünüzdeki araç ile takip mesafenizi koruyun.

  29-Sürüş pozisyonunuzu ayarlayın (koltuk, direksiyon ayarı): Koltuğunuzun ve direksiyonunuz ayarlarını kendinize göre ayarlayın.

  30-Aynalarınızı kendinize göre ayarlayın: Aracınızı aynalarını kendinize göre ayarlamanız da oldukça önemli bir konu.

  30 maddede araba ile uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenleri yazdık. Sitemizde yer alan araba ile tatile gitmek yazısını da okuyabilirsiniz. İyi yolculuklar dileriz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here