Yunan Adalarında Tatil Ücretleri

0
98

Neden Yunan Adaları?

Yunan adalarında tatil fikri son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Bunun başlıca sebepleri ise ülkemizde Çeşme, Alaçatı, Bodrum gibi tatil beldelerindeki fahiş fiyatlar, doğal hayatın yeterince korunamaması, yeni yerler keşfetme isteği ve kolay ulaşım. Yunanistan’ın sağladığı bu avantajlar tatilcileri komşumuza doğru çekiyor. Tüm bu sebepleri belki de yöneten en önemli etken fiyatlar. Son dönemde gündeme sıkça gelen Türk tatil beldelerinde yaşanan hesap tartışmaları, otel ücretleri ve ulaşım masrafları düşünülünce aynı hatta daha uygun fiyatla bir Yunanistan tatili cazip hale gelebiliyor.

Ne Kadar Harcama Yapılır?

Tatilden beklentiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için bu soruya net bir cevap vermek zor. Öncelikle nasıl bir tatil anlayışınız olduğunu belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bunun için aşağıda verilen Yunan adaları mekan ve konaklama ücretlendirme örnekleri, yol gösterici olacaktır. Tur şirketlerinin avantajlı fiyatlar sunduğu dönemler dışında kendi tatilinizi planlarsanız ortalama harcamalar şöyledir;

Girit Adası

Girit en ünlü Yunan adalarından biri olmakla birlikte tarihimizdeki yeriyle de Türkler için güzel bir tatil lokasyonudur.

Konaklama için iki kişilik lüks bir otel için her şey dahil gecelik ortalama fiyat 750 TL
Konaklama için iki kişilik iyi bir otel için her şey dahil gecelik ortalama fiyat 300 TL
Konaklama için iki kişilik salaş bir konaklama için camping, karavan, bungolov gecelik ortalama fiyat 120 TL
Kendiniz ev kiralamak isterseniz de oldukça güzel evlerin bile ortalama fiyatı 200 TL

Yeme- içme için kişi başı günlük 50 TL yeterli ise de bu güzel adanın özel gurme lezzetlerini tatmak ve uzo’lu bir akşam yemeği yemek isteyenler için kallavi bir sofranın ücret kişi başı 150 TL civarında olacaktır.

Kos, Mykonos, Santorını Adaları

Türklerin rağbet ettiği başlıca adalar olan bu üçlü birbirine yakın ücretlendirmelere sahiptir. Ayrıca ulaşım açısından da diğer seçeneklere nazaran daha ekonomik olmaktadır. Bu adalarda konaklama genellikle küçük yapılardan oluşan otel ya da kiralık evler ile sağlanmakta olduğu için iki kişi için günlük 200 TL’ye gayet yeterli bir yerde konaklama yapabilirsiniz. Yunan adaları arasında feribotla ulaşım yapılmakta. Kolayca ulaşabileceğiniz adalardaki yerli halk, tatil kültürünü çok iyi benimsediği için Türkiye’de yapacağınız lüks bir tatilin yarı maliyetinde, aynı konforda bir tatil, bu adalarda mümkün. Yeme içme fiyatları Girit’e göre daha uygun olan adalarda günlük kişi başı ücret 40 TL civarında. Alkol ve deniz mahsullü bir sofranın fiyatı kişi başı 100-120 TL civarında. Yerel halkın üreticisi olduğu yerel içkilerde fiyatlar daha da ucuz olabilmekte.

Bu harcamalar kişisel harcamalara göre değişebileceği gibi daha uygun fiyatlı seçimlerle çok daha aşağı fiyatlarla tatil yapmak mümkün. Tüm plajların ücretsiz olduğu adalarda ücretsiz konaklayabileceğiniz çadır alanlarını tercih ederek giderlerinizi minimum düzeye indirmeniz de mümkün. Yunan adaları her kesimden tatilciye hitap eden bir tatil alanı olmasıyla oldukça cazip. Ayrıca bu harcamaların yanı sıra her halükarda ödenmesi gereken bazı giderler de mevcut.

2018 Yılı İtibariyle;

Pasaport 235 TL
Yunanistan Vizesi 320 TL
Yurtdışına Çıkış Harcı 15 TL
Uçak Seyahati Ortalama 100 Euro
Feribot Seferleri (Bazı adalar için) 20 Euro

Yunan adaları tatili, bir alternatif arayanlar, lüks tatili Euro kuruna rağmen daha uygun fiyata getirmek isteyenler, yurtdışı deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça revaçta bir seçim. Yunan adaları aynı zamanda korunmuş doğal ve kültürel güzellikleri ile Türk tatilcileri cezbetmeye devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here