Uygun Fiyatlı Yurtdışı Tatilleri

0
97

Uygun Fiyat İçin Nelere Bakmalı?

Yurt dışında tatil yapmanın yurt içine göre daha pahalı olduğu kanısı her zaman doğru değildir. Ancak bunun için tatil yerinin doğru seçilmesi gerekiyor. Yurdışı tatilleri bazen maddi olarak kolayca karşılanacak kadar ucuz olabilmektedir. Bunun için yapılacak birkaç araştırma epey yararlı olacaktır. Başlama noktası olarak ülkenin kullandığı para biriminin değeri alınabilir. Euro, dolar gibi değerli para birimlerini değil de, liraya oranla daha değersiz para birimleri olan ülkeleri tercih etmek en mantıklısıdır. Böylece tatil maliyeti olabildiğince azalmış olur.

Böyle ülkelere örnek olarak Ukrayna, Brezilya, Bosna Hersek, Tayland, Filipinler, Sırbistan verilebilir. Fakat yalnızca bu kıstasa bakmamak gerek, çünkü işin içinde uçak parası, vize gibi durumlar da vardır. Uçak ile kat edilen mesafe arttıkça fiyat da artar, bu nedenle Brezilya, Tayland gibi uzak ülkeler her ne kadar ucuz gözükse de uçak masrafı nedeniyle uygun olmaktan çıkabilirler. Aynı şekilde vize isteyen ülkeler de maliyeti arttırır. Böylece bu ülkeler uygun fiyatlı olmaktan çıkar. Bazı ucuz ülkelerde ise otel fiyatları fazladır. Bu sebeple ülkeyi kararlaştırmadan önce otel fiyatları ile ilgili de bir araştırma yapmak faydalı olacaktır.

En Uygun Ülkeler

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar doğrultusunda günümüzde en uygun fiyatlı yerlerin Doğu Avrupa ülkeleri olduğu söylenebilir. Ukrayna, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan gibi ülkeler vize almak istemeyenler için uygun ülkeler. Yeşil pasaportu bulunanlar için ise Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Polonya, Romanya en uygun ülkeler arasındadır. Bir diğer unutulmaması gereken yer ise denize girmekten hoşlananlar için Yunan adalarıdır. Yunan adaları yakınlığı nedeniyle ulaşım masraflarının az olacağı bir yer. Buraları tercih eden biri bütçesini zorlamadan hediyelik eşyalar, kıyafetler vb. satın alabilir ve uygun fiyata tatilin keyfini sonuna kadar çıkarabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz