Ukrayna Nerede, Hangi Kıtada?

0
492

Ukrayna nerede, hangi kıtada? Ukrayna hakkında çeşitli bilgilerden oluşan yazımız ile karşınızdayız. 

Ukrayna Nerede?

Ukrayna coğrafi olarak bize yakın sayılabilecek bir ülke. Karadeniz’in kuzeyinde Avrupa kıtasının doğusunda Karadenize kıyısı olan bir ülke Ukrayna. Daha önce Sovyetler Birliği’nin içerisinde yer alırken Sovyetler Birliği’nin dağılması ile 1991 yılında bağımsız bir ülke olmuştur. 

Ülke, doğusunda Rusya, kuzeyinde Belarus (Beyaz Rusya), batısında Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile sınır komşusu. Ukrayna’nın başkenti ülkenin kuzeyinde bulunan Kiev şehridir. Ülkenin resmi dili Ukraynaca olup para birimi Grivna’dır.

Ukrayna denince çoğumuzun aklına 1986 yılında patlayan Çernobil Nükleer Santrali geliyor. Nükleer santralin patlaması sonucu etrafa radyasyon yayılmış ve birçok ülke bu durumdan etkilenmiştir.

Ukrayna Haritası

Ukrayna Hangi Kıtada? 

Avrupa kıtasının doğusunda bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden hava yolu ulaşımı ile kolay bir şekilde Ukrayna’ya ulaşmanız mümkün. Havayolu firmalarının aktarmasız uçuşları bulunmakta.

Neler yapılır?

Başkent Kiev’in yanı sıra Kharkiv, Lviv, Odessa gezilebilecek yerler arasında. Tarihi yerleri, müzeleri gezebilir, alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilirsiniz.

Kiev
Kiev

Konaklama

Ukrayna birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz sayılabilecek konaklama imkanlarına sahip. Hostel, otel, ev kiralama gibi seçenekler bulunmaktadır.

Ne yenir?

Coğrafi olarak çok uzak olmadığından yemek kültürleri bize çok uzak değil. Oradaki yerel yemekleri deneyebilirsiniz.

Ukrayna Yemek

Diğer Bilgiler

Telefon Kodu: 380

İnternet uzantısı: .ua

Trafik Akışı: Trafik sağdan akıyor.

Kullandığı Priz Tipi: C, F – 230V

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz