Ucuz Tatil Önerileri

  0
  117

  Akdamar AdasıHer insanın tatil yapmak hakkıdır. Çünkü bütün sene çalışıp yoruluyoruz ve bu zamanın dışında kalan birkaç gün ya da birkaç hafta dinlenmeyi beyin olarak ve fiziksel olarak istiyoruz. Tatile gitmeden önce biraz araştırma yaparak nereye gitsek, ne zaman gitsek, nerede kalsak, kaldığımız yerde ne yenir gibi birçok soruya yanıt ararız ve tatil için bir bütçe ayırırız. Bu bütçe bazen az, bazen fazla olur. Ayrılan bütçeyi aşmadan ucuz bir tatil yapmak için sizlere birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Bu önerilerin en başında ve en önemli olanlarını sıralayacak olursak ilk sıraya; bütçenizi kıştan biriktirmeye başlamanız gelir. İkinci önerimiz; tatile gitmek istediğiniz zamanı önceden belirleyebilirseniz erken rezervasyon yaptırmanız. Üçüncü önerimiz, yakın yerleri tercih ederek ulaşım masrafını en aza indirmeniz.

  Ne Zaman Gitmeliyiz?

  Ucuz bir tatil için seçmeniz gereken zaman dilimi ya sezon başı ya da sezon sonu olmalıdır. Çünkü bu zaman dilimlerinde apart, pansiyon, otel fiyatlarında ciddi bir düşüş olur. Yani mayıs ayı, haziran başı, eylül sonu gibi bir zamanda gitmek sizin için çok daha kârlı olacaktır. Bu sayede yüksek konaklama fiyatlarından kurtulacaksınız. Özellikle ucuz bir tatil istiyorsanız haziran sonu, temmuz, ağustos ayları ve bayram tatilleri gibi zamanları tercih etmeyiniz. Turizmde yüksek sezon olarak görülen bu zaman dilimlerinde konaklama yerlerindeki ve gideceğiniz tatil yerindeki doluluk oranından dolayı fiyatlar tavan yapıyor. Bu da doğal olarak fiyatların artmasına ve yeni fiyat listesi oluşmasına neden oluyor.

  Nasıl Bir Yerde Kalmalıyız?

  Eğer gideceğiniz yere karar verdiyseniz, karar vermeniz gereken konu nerede kalacağınız. Ucuz bir yer istiyorsanız beş yıldızlı her şey dahil oteller bütçenizi aşabilir. Çünkü gideceğiniz yerde kendinizi otele kapatmak yerine orayı gezmeniz, gittiğiniz yerin tarihini, doğasını öğrenmeniz daha iyi olacak, dinlenmenizi sağlayacaktır. Bunun için bir pansiyonun ya da bir apartın sizin için daha uygun olacağını düşünüyoruz. Bu sayede tatilinizde kalacağınız yeri daha uygun fiyatlarla bulabilir ve otele vereceğiniz paradan tasarruf yapabilirsiniz.

  Apart ya da pansiyon seçiminde de önemli olan noktalara bakacak olursak; hijyen kurallarına işletmenin önem vermesi, yakınlarında bir marketin olması ve vereceğiniz ücretin içinde en az bir öğün yemeğin bulunmasıdır. Konaklama için ne kadar az harcama yaparsanız yeme-içme, gezme gibi konularda elinizde daha çok para kalacağını unutmayın.

  Nerede, Ne Ucuza Yenir?

  Bu sorunun yanıtını arama motorlarından bulmak yerine kalacağınız yerdeki çalışan personele sorarak bulunuz. Çünkü o yörenin güncel fiyat listesini, köklü, leziz, meşhur yeme-içme mekanlarını onlar çok daha iyi biliyor. Genel olarak bakıldığında da salaş ve ucuz yerler yemeklerini çok daha lezzetli yaparlar. Gittiğiniz yerde ev yemekleri yapan bir esnaf lokantasını tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır. Hem karnınız doyacak hem de cebinizde daha fazla paranız kalacak. Zaten dışarıdan yiyeceğiniz öğün, eğer konaklama yapacağınız yerde bir öğün yeme ihtiyacınızı gideriyorsa bir ya da ikidir. Bunun için çok lüks olan bir yere gitmek gereksiz harcama yapmanıza sebep olacaktır.

  Ayrıca “Nerede konaklamalı, konaklama seçenekleri nelerdir?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here