Uçağa Nasıl Binilir?

  0
  86

  Uzun yolculuklarda uçak yolculuğu, kısa zamanda gitmek istediğimiz yere ulaşmamızı sağlamakta. Günümüzde birçok insan, ulaşım için uçak yolculuğunu tercih etmektedir. Hayatında uçağa hiç binmemiş birçok insan bulunmakta. Bundan dolayı uçağa nasıl binilir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorulara yönelik bazı bilgiler vereceğiz.

  1-Uçak Bileti Almak

  Uçağa nasıl binilir sorusunu merak edenlerin ilk önce bir uçak bileti alması gerekmekte. Bunun için uçak bileti satan yerlerden biletinizi almanız gerekiyor. Ayrıca internet ile havayolu şirketlerinin sitelerinden ve uçak bileti arama motorlarından faydalanarak uçak biletinizi almanız mümkün. Uçak biletini erken almanız daha ucuza bilet alma şansınızı arttıracaktır. Ucuza uçak bileti almak için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız “Nasıl ucuz uçak bileti alınır” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  2-Check-in İşlemi Yapmak

  Uçak biletini aldıktan sonra uçuş öncesi check-in işlemini yapmanız gerekmekte. Uçuş saatinden 24 saat önce check-in işlemini internetten yapabilirsiniz. Ayrıca uçuştan önce havaalanından da check-in yapabilirsiniz. Havaalanında büyük valizlerinizi check-in sırasında teslim etmeniz gerekmekte.

  Uçak bileti alırken kaç kg bagaj hakkınız olduğunu öğreniniz. Daha ağır bir valiz ile havaalanına giderseniz ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

  3-Havaalanına Erken Gitmek

  Havaalanına uçağın kalkış saatinden birkaç saat önce gitmeniz gerekiyor. İç hat uçuşlarında uçuştan en az 1 saat, yurtdışı uçuşlarında ise 2-3 saat öncesinden havaalanında bulunmanız uçağı kaçırmamanız için önemli. Yurt dışı uçuşlarda yurt dışı çıkış pulunuzu almanız gerekiyor. Ayrıca pasaport kontrolü de var. Bu sırada havaalanlarında yoğunluk olabilmekte.

  Daha sonra uçağınızın kalkacağı kapılar var. Uçağınız hangi kapıdan kalkacak ise o kapıya gitmeniz gerekiyor. Havaalanlarındaki uçuş bilgi ekranlarından uçağınızın kapılarını kontrol etmeyi unutmayın. Bazen kapı numaraları değişebilmekte.

  Yolculuk bittikten sonra valizinizi alıp uçak yolculuğunu tamamlamış olacaksınız.

  4-Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj Transferi

  Aktarmalı uçuşlarda aktarmayı kendiniz ayarladıysanız aktarma noktasında valizinizi alıp yeni uçağa vermeniz gerekiyor. Aktarmalı uçuşu uçak firması ayarladıysa o zaman bagajınız aktarma noktasında diğer uçağa kendiliğinden verilecektir. Yine de uçağa ilk bindiğiniz havaalanında, check-in yaparken bu konuyu sormayı unutmayınız.

  Uçak yolculukları kısa uçuşlarda konforlu bir seyahat imkanı sağlamakta. Uzun uçak yolculukları ise yorucu olabilmektedir. Uçuş öncesi ve uçuş sonrası havaalanında geçirilen süreler, havaalanına ulaşım ve havaalanından ayrılma ile birlikte uzun bir uçak yolculuğu insanların kendini yorgun hissetmesine neden olabilmekte. Aktarmalı yapılan uçuşlarda, aktarmalar arasında uzun bekleme süreleri bulunabilmektedir.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here