Küba Nasıl Bir Ülkedir? Küba Nerede?

0
223

Küba Nerede Bulunuyor?

Karayiplerde bulunan ve birçok adadan oluşan Küba’nın başkenti Havana. Başkent Havana aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumunda. Ada ülkesine yakın olan ülkeler şunlar: Ülkenin kuzeyinde Bahamalar ve ABD, doğusunda Haiti, batısında Meksika, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika bulunuyor.

Turistler için para birimi olarak CUC kullanılmakta. Kendi aralarında ise Peso, para birimi olarak kullanılıyor. Spora önem verilen ülkede en sevilen spor dallarından biri beyzbol. Küba yarı tropikal bir iklime sahip olup Küba’nın yıllık sıcaklık ortalaması 26 derece civarında. Devletin resmi dini yok. Küba sokaklarında gezerken dikkatinizi çekecek olan şeylerden biri müzik. Kübalılar için dans ve müzik çok önemli. Eğitim ve sağlık konusunda oldukça gelişmiş olan ülkede, 12 yıllık zorunlu eğitim uygulaması var. Küba aynı zamanda sağlık konusunda da kendini geliştirmiş bir ülke. Tıp eğitimi başarılı olan ülkede iyi doktorlar yetişmekte. Küba’da eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor.

Küba nasıl bir ülkedir diye düşünenler için eklememiz gereken bir konu da insanlarının oldukça sıcakkanlı olması. Sokakta gördüğünüz tanımadığınız insanlar bile size selam verebilmekte. Küba’da internet bağlantısına ulaşmak biraz sıkıntılı. İnternet bağlantısına ihtiyaç duyarsanız ülkede satılan internet kartlarından almanız gerekiyor. Bu karttaki bilgiler ile wi-fi olan noktalarda internete bağlanabiliyorsunuz. Ayrıca bazı otellerde de internet bağlantısı bulunabiliyor. Küba oldukça güvenli bir ülke. Evlerin kapılarının ve camlarının açık olması sizi şaşırtmasın. Ülke şeker kamışı ve tütünü ile ünlü. Bu yüzden Şeker Bakanlığı kurulmuş. Ülkede eski Amerikan arabalarını her yerde görebilirsiniz. Bu arabalara binerek nostaljik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Küba’da bulunan sokak dansçısı ve sokak müzisyenleri ülkenin simgesi haline gelmiştir. Dans ve müzik Küba için bir yaşam tarzı. Yediden yetmişe Kübalıların büyük bir kısmı dansa ilgi duymakta. Küba nasıl bir ülkedir sorusunun bir başka cevabı olarak ülkede ırkçılığın olmadığını söylemeliyiz. Devlet evsiz ve açlara, ev ve yemek vermekte. Yapılan araştırmalara göre insanların en çok gitmek istedikleri ülkelerden biri Küba. Küba’da turistlik yerleri merak edenler için birkaç yer önerecek olursak bu yerlerin başında Santa Clara, Baracoa, Camagüey ve Matanzas yer almakta. Küba, plajları, müzeleri, kiliseleri ve katedralleriyle de oldukça ünlü bir ülke.

Ülkemizden Küba’ya direkt uçuş yok. Aktarmalı olarak uzun bir yolculuktan sonra Küba’nın başkenti Havana’ya ulaşmak mümkün.

Bu sayfada Küba nasıl bir ülke, Küba nerede gibi konularda bilgiler verdik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here