Jet Lag Nedir, Neden Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

  0
  97

  Bu yazımızda jet lag nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir ve nasıl geçer bunlardan bahsedeceğiz.

  Jet lag nedir? Neden Oluşur?

  Birçok insan günümüzde uzun uçak yolculukları yapmaktadır. İş, tatil vb. birçok amaçla seyahat etmemiz gerekebiliyor. Genellikle yaptığımız kısa uçuşlar çok yorucu olmamaktadır fakat aynı şeyi uzun uçuşlar için söyleyemeyiz. Doğu-batı doğrultusundaki uzun mesafeli gidiş ve dönüş uçuşlarında gidiş ve varış yerlerindeki saat dilimi farklarına vücudumuzun alışması zaman almaktadır. Yolculuk sonrası hissettiğimiz uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı gibi olumsuz etkilere jet lag diyebiliriz. Gidilen mesafe ne kadar uzun olursa saat dilimi farkı da daha fazla olacağından jet lag etkisi de o kadar fazla olur.

  Bir örnekle söyle açıklayabiliriz. Örneğin bir şehirde öğlen saat 12:00’de 12 saatlik batı-doğu yönlü bir uçak yolculuğuna çıktınız. 12 saat sonra uçaktan indiniz. O anda uçağa ilk bindiğiniz yerde saat gece 00:00 iken varış yerinizde ise saat öğlen 12:00 olur. İşte bu saat farkından dolayı varış yerimize vücudumuzun biyolojik saatinin alışması zaman alacaktır. Varış yerimizde saat öğle 12:00 olmasına rağmen bizim uykumuz gelecektir.

  Önemli bir toplantımız, iş görüşmemiz vb. var ise uçak biletimizi toplantıdan daha önceki günlerde orada olacak şekilde almamız dinlenmemiz için bize fırsat verecektir.

  Belirtileri Nelerdir?

  Uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı gibi etkileri olacaktır.

  Nasıl Geçer?

  Zamanla vücudumuz gittiğimiz yerin saat dilimine alışacaktır. Saat dilimi farkı ne kadar fazla olursa alışma süresi de o derece artmaktadır. Uyku düzenimizi gidilen yere göre ayarladığımızda bu sorun da ortadan kalkacaktır.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here