İzlanda Seyahati – İzlanda Nerede?

0
182

İzlanda’ya gerçekleştirdiğimiz seyahat ile ilgili tecrübelerimizi aktarmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. İzlanda nerede, İzlanda’ya nasıl gidilir, orada neler yapılabilir, oraya giderken nasıl giysiler götürmek gerekir şeklindeki sorulara cevap olacak bilgiler vereceğim.

İzlanda Nerede:

İzlanda, Atlas okyanusunun kuzeyinde yer alan bir ada ülkesi. Ada, konum olarak Britanya, İskandinavya ve Grönland arasında bulunmakta.

İzlanda Haritası:

Yolculuk Öncesi:

İstanbul’dan İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e direkt uçuş olmadığı için Londra aktarmalı bir uçuş planımız vardı. Bunun için İngiltere vizesine başvurduk. Vizeyi aldıktan sonra da yolculuğumuza başladık. Haziran ayı olmasına rağmen soğuk bir iklimi olduğunu bildiğimiz için kışlık giysilerimizi de valizimize koyduk. Artık hazırdık.

Nasıl Gidilir?

Yukarıda da yazdığım gibi direkt uçuş olmadığı için İstanbul-Londra uçuşumuzu yaptık. Başka alternatifler de var fakat biz Londra aktarmalı uçmak istedik. Londra’ya vardıktan sonra kendimizi dünyanın en büyük havaalanlarından birinde bulduk. Heathrow, Londra’daki havaalanlarından biri. Her gün birçok yolcunun gelip gittiği bir yer. Havaalanında dünyanın her tarafından gelen insanları görebiliyorsunuz.

Birkaç saatlik aradan sonra aktarma uçağına bindik. Yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculuk yaptıktan sonra bulutlu ve yağışlı bir havada havaalanına indik. İşlemlerimiz bittikten sonra başkent Reykjavik’e doğru yola çıktık. İlk defa geldiğimiz bu ülkede bizi soğuk ve biraz fırtınalı bir hava bekliyordu. Neyse ki korktuğumuz olmadı ve kaldığımız bir haftalık sürede hava fena değildi. Hava genelde bulutluydu ama ilk günkü gibi fırtınalı bir hava yoktu.

Neler yaptık?

Yabancısı olduğumuz bu ülkede misafiri olduğumuz insanlar bir hafta boyunca bizimle ilgilendiler. Kalacak yerimiz hazırdı. Hemen yerleştik ve uzun uçak yolculuğunun yorgunluğunu attık. Daha sonraki günlerde daha çok Reykjavik’te kaldık. Orada bulunan önemli yerleri gezdik. Dışarıda çeşitli yemekler yedik. Aklımda kalan 2 yemek var. İlki sosisli sandviç yapan ünlü bir büfeydi. O soğuk havada insanlar sosisli sandviç yemek için sıraya giriyorlardı. Tadı bizim de hoşumuza gittiği için daha sonraki günlerde tekrar oraya gittik. Ayrıca başka yerlerde de yemekler yedik fakat özellikle ekmeğin içerisinde sunulan çorba servisi ilginç geldi.

İzlanda’da Gezilecek Yerler:

Kaldığımız süre içerisinde küçük bir tekneyle Atlas okyanusu içerisine küçük bir gezinti yaptık. 1-2 saatlik tekne turu sırasında okyanus dalgaları tekneyi sallıyordu. Teknenin küçük olması dalgaların etkisinin daha çok hissedilmesine neden oluyordu.

İzlanda volkanik dağların, sıcak su kaynaklarının bol olduğu bir ülke. Kaldığımız süre içerisinde sıcak su kaynakları için yapılan tesisleri gezme fırsatımız oldu. Yine küçük bir köyde İzlanda atlarını gördük. Eski Amerikan kovboy filmlerinde gördüğümüz yapıda olan, insanların oturup bir şeyler içtiği bir yer vardı. Burada oturup biraz dinlendik.

izlanda
İzlanda

Bunun dışında Hallgrímskirkja Kilise’ni gezdik, alışveriş merkezlerine gittik. İzlanda sokaklarını gezdik.

izlanda
İzlanda

İzlanda’da Hava Durumu Nasıldı?

Kuzey kutup dairesine yakın olan başkent Reykjavik’te yaz mevsiminde gece süresi oldukça kısa. Fakat insan bu duruma kısa sürede alışıyor. Ayrıca Haziran ayı olmasına rağmen hava genellikle bulutluydu. Ara sıra bulutlar yerini güneşe bırakıyordu. Yaz mevsiminde bile kışlık giysilerinizi yanınıza almanız gerekiyor.

Bir haftalık seyahat sonrası Londra aktarmalı olarak ülkemize döndük.

İzlanda fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here