İnternetten Tren Bileti Nasıl Alınır?

  0
  744

  Yapacağımız seyahatlerin bazılarını karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolunu kullanarak yaparız. Seyahat tarihlerimize göre biletlerimizi günümüzde genellikle internetten almaktayız. Bu yazımızda internetten tren bileti nasıl alınır, anlatacağız.

  İnternetten yurt içi tren bileti almak için TCDD’nin internet sitesi olan https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf adresini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefonlarımız ile TCDD’nin e-bilet uygulamasını indirerek tren bileti almak mümkün.

  TCDD’nin internetten bilet alma sitesine girdikten sonra öncelikle satış, rezervasyon, tek yön, gidiş-dönüş alanlarından bize uygun olanlarını işaretliyoruz. Daha sonra nereden bineceğimizi, nereye gideceğimizi, gidiş ve varsa dönüş tarihlerimizi giriyoruz. Daha sonra yolcu sayısını girip ara butonuna basıyoruz. Seçtiğimiz tarihte tren seferi yoksa “İsteğinize Uygun Sefer Bulunmamaktadır” uyarısı ekrana gelecektir. Seçtiğimiz tarihte tren seferi varsa işlemlerimize devam edebiliriz. Daha sonraki ekranda hangi vagonda gideceğimizi seçiyoruz. Vagon tiplerinde 2+1 Pulman, Örtülü Kuşetli ya da 2 Yataklı gibi seçenekler göreceksiniz. Peki bunlar ne demek bunları açıklayalım.

  2+1 Pulman Nedir?

  2+1 Pulman denilen vagonda otobüslerdeki koltuklar gibi oturma yerleri bulunmaktadır.

  Örtülü Kuşetli Nedir?

  Örtülü Kuşetli ifadesi vagonlarda 4 yataktan oluşan kompartımanlara verilen isimdir.

  2 Yataklı Nedir?

  İçerisinde 2 yatağın bulunduğu kompartımanlara verilen isimdir.

  En ucuz seçenek 2+1 Pulman olmakla beraber uzun tren yolculuklarında isterseniz diğer vagon tiplerini de seçebilirsiniz. Bu durumda ödeyeceğiniz ücret artacaktır.

  Vagon seçiminden sonra seçtiğiniz vagonun tipine göre koltuk ve yatak seçimi yapıyoruz. Yolcu bilgilerini ve iletişim bilgilerini doldurduktan sonra ödeme sayfasına geçip tren biletinizi alabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz