Nevşehir, Kapadokya Seyahat Rehberi

0
151

İç Anadolu’da yer alan Nevşehir ilimiz turizm açısından önemli bir konumda. Kapadokya yöresinde bulunan volkanik oluşumlar görülmesi gereken yerlerden biri. Yörede bulunan peri bacaları coğrafyanın güzel örneklerini barındıran oluşumlar. Yaz mevsiminde ziyaret ettiğimiz Nevşehir ile ilgili okuyanlara bilgi vermek amacıyla bu yazıyı yazdık.

Nevşehir Nerededir?

Nevşehir, İç Anadolu’da yer alan, güneyinde Niğde, batısında Aksaray ve Kırşehir, kuzeyinde Yozgat, doğusunda Kayseri’nin yer aldığı; Merkez, Acıgöl, Gülşehir, Derinkuyu, Ürgüp, Avanos, Hacıbektaş ve Kozaklı ilçelerinden oluşan bir ilimiz.

Nevşehir Haritası:

Kapadokya Nerede Bulunuyor?

Kapadokya, bir bölgenin adı olup bu bölgenin merkezi Nevşehir’dir. Kapadokya yöresine Aksaray, Niğde, Kırşehir, Kayseri gibi Nevşehir’e komşu illerin bir bölümü de giriyor.

Ulaşım Seçenekleri:

İstanbul’a 745, Ankara’ya 275, İzmir’e 767, Adana’ya 287 km uzakta bulunmaktadır. Nevşehir’e karayolu ve havayolu ile ulaşmak mümkün. İlde Kapadokya Havalimanı bulunmakta olup Nevşehir merkeze 30 km uzaklıkta. Havalimanından Nevşehir merkeze ulaşım için yolcu servisi, taksi veya araba kiralama hizmeti (rent a car) kullanılabilir.

Ne Zaman Gitmeli?

Biz yaz mevsiminde gittik. Gündüz, yaz mevsimi olmasından dolayı havalar oldukça sıcaktı. Kapadokya yöresine gitmek için havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun olabilir. Kışın bile gezebilirsiniz fakat havanın soğuk olacağını unutmayınız.

Kapadokya’yı Diğer Yerlerden Ayıran Özellikler:

Volkanik malzemelerin dış kuvvetlerin etkisine maruz kalmasıyla oluşan peri bacalarının oluşmasında, volkanik tüf gibi yumuşak bir malzemenin yanı sıra volkanik sert kayaçlar etkili olmakta. Daha çok sel suları tarafından oluşturulan peri bacalarının oluşumunda rüzgarın da etkisi bulunmakta.

Tüf gibi yumuşak kayaçlardan oluşan bölgede buna bağlı olarak yeraltı şehirleri, vadiler, mağaralar, kiliseler bulunmakta.

Konaklama:

Turistik bir yer olmasından dolayı il merkezi ve ilçelerde konaklamak için birçok seçenek mevcut. Oteller ve pansiyonlar dışında öğretmen evi de bulunmakta.

Gezilecek Yerler:

Zelve Açık Hava Müzesi, Kaymaklı, Kızıl Vadi, Özkonak Yer altı Şehri, Hacı Bektaş-ı Veli, Ürgüp Müzesi, Saruhan Sergi ve Kültür Merkezi, Nevşehir Müzesi, Göre Harabeleri gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ortahisar kasabasında yer alan Ortahisar Kalesi de gezilebilir.

Yapılacak Faaliyetler:

Nevşehir’e uğramışken orada çömlek yapılan yerleri ziyaret edebilirsiniz. Hatta çömlek yapımını tecrübe edebilirsiniz. Kilden yapılmış testiler, kadehler vb. birçok eşyayı görüp hediyelik olarak alabilirsiniz.

Balon Turu: Bölgede yapılması gereken faaliyetlerden biri de balon turu. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu tura yükseklik korkunuz yoksa katılabilirsiniz. Kapadokya balon turu fiyatları 200 – 250 TL civarında.

Ayrıca bölgede atv, of-road, Kızılırmak’ta tekne turu, yürüyüş turları ve binicilik gibi faaliyetlere de katılabilirsiniz.

Kızılırmak / NEVŞEHİR

Yemek:

Testi kebabı, Nevşehir tava, aside tatlısı, ağpakla, kayısı dolması gibi tatları deneyebilirsiniz.

Ne Alınır?:

Şarap, kilden yapılmış eşyalar, halı gibi şeyler alabilirsiniz.

Avanos / NEVŞEHİR

Yanınızda Götürmeniz Gerekenler:

Kapadokya yöresi fotoğraf ve video çekmek için çok ideal bir yer. Yanınızda mutlaka iyi fotoğraf çeken bir telefon ya da fotoğraf makinesi götürmenizi tavsiye ederiz. Sadece fotoğraf değil aynı zamanda kaliteli video çeken telefon ve fotoğraf makinesi, çektiğiniz görüntüleri daha sonra iyi bir şekilde izlemenizi sağlar.

Nevşehir gezimizde çektiğimiz fotoğrafları buradan, videoyu ise buradan görebilirsiniz.

Biz Neler Yaptık?

Avanos’ta Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ın kıyısında oturduk, Avanos’tan alışveriş yaptık, fotoğraflar çektik. Zelve Açık Hava Müzesi’ni gezdik. Uçhisar’a gidip buradaki kaleyi gördük, etrafı gezdik.

Uçhisar Kalesi / NEVŞEHİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here