Nemrut Dağı Seyahat Rehberi – Nemrut Dağı Nerede?

0
401

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Adıyaman ilinin, Kahta ilçesinde yer almaktadır. Her yıl birçok turist burada bulunan heykelleri görmek, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için buraya gelmektedir.

Adıyaman Nemrut Dağı Fotoğrafları
Nemrut Dağı / ADIYAMAN

Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Heykeller dışında milli park alanında ayrıca Cendere Köprüsü, Karakuş tepesi, Arsemia gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Bu dağda Kommagene kralı Antiochos’a ait olan tümülüs bulunmaktadır. 2150 metre yükseltide olan tümülüsün yüksekliği 50 metre civarında, çapı ise yaklaşık 150 metredir. Tümülüsün doğusunda, batısında ve kuzeyinde teraslar bulunuyor. Doğu ve Batı terasında dünyaca meşhur heykeller bulunur. Nemrut dağı Unesco dünya kültür mirasında yer almaktadır.

Adıyaman merkezde bulunan Perre antik kentini görebilir, burada dinlenip çay içebilirsiniz.

Cendere Köprüsü
Cendere Köprüsü / ADIYAMAN
Karakuş Tepesi
Karakuş Tepesi / ADIYAMAN
Perre Antik Kenti
Perre Antik Kenti / ADIYAMAN

Adıyaman ile Şanlıurfa illeri arasında yer alan Atatürk Barajı görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Nemrut dağına gitmek için yaz aylarını tercih etmekte fayda var. Nisan ve Ekim ayları arası uygun. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi düzenlenen çeşitli turlarla gitme imkanı da var.

Adıyaman’dan giderken araçlarla dağın belli bir yerine kadar gidilebilmekte. Burada yeni yapılan tesislerde zaman geçirebilirsiniz. Daha sonra 3 TL vererek (gidiş-dönüş dahil) servisler ile kısa bir yolculuktan sonra biraz daha yukarı çıkıyorsunuz. Sonra heykellerin ve tümülüsün olduğu alana kısa bir tırmanıştan sonra ulaşabilirsiniz.

Nerelerde Kalınır?

Adıyaman merkezde ve Kahta ilçesinde oteller bulunmakta.

Güneşin Doğuşu ve Batışı

Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar sadece buradaki tümülüs ve heykelleri görmek için gelmemektedir. Aynı zamanda burada güneşin doğuşu ve batışı da güzel bir şekilde izlenmektedir.

Güneşin doğusunu izlemeye gitmek istediğinizde gece boyunca havanın serin olacağını bilmenizde fayda var. Buna göre önlem almanız gerekiyor. Nemrut dağına birçok defa çıkmış biri olarak yıllar önce güneşin doğuşunu izlemek için gittiğimizde yanımızda götürdüğümüz battaniyelere rağmen üşüdüğümüzü hatırlarım.

Adıyaman Nemrut Dağı Fotoğrafları
Nemrut Dağı / ADIYAMAN

Ulaşım

Karayolu veya havayoluyla Adıyaman’a gitmek gerekmektedir. Kendi aracınızla, otobüslerle ya da çeşitli turlarla Adıyaman’a ulaştıktan sonra Nemrut Dağı Milli Parkı’na gidebilirsiniz.

Yemek

Adıyaman il merkezi ve Kahta ilçesinde yemek yiyebileceğiniz yerler bulunmakta. Ayrıca Kahta’da baraj kenarında balık yiyebilirsiniz. Yine Adıyaman’a Gölbaşı-Adıyaman karayolu üzerinde gelirken Şambayat’ta mola verip et yiyebilirsiniz.

Nemrut Dağı’nda çekilmiş fotoğraflara bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here