Muğla’nın Tatil Beldeleri

0
55

Ülkemizde tatil ve güneş denilince aklımıza ilk gelen yer güney kıyılarımız oluyor. Başta Akdeniz olmak üzere yurdumuzun güneşi en fazla alan tatil yöreleri güney ve batı sahillerimizde yer alıyor. Başta Antalya olmak üzere, Muğla, Mersin, İzmir gibi yerler önemli yaz tatili merkezlerimizdendir. Biz bu yazımızda Muğla’nın tatil beldelerini inceleyeceğiz. Ölüdeniz’in güneş, deniz ve kumu, Saklıkent Kanyonu’ndaki doğal güzellikler ve rafting, Fethiye Babadağ’daki yamaç paraşütü ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Fethiye

Fethiye, yaz tatilinde aklınıza gelebilecek birçok aktiviteyi yapabileceğiniz bir belde. Yamaç paraşütü mü yapmak istiyorsunuz? Babadağ tam bunun için uygun bir yer. Yamaç paraşütü ile Ölüdeniz’i havadan izleyebilir, heyecanlı ve keyifli anlar geçirebiliriniz. Harika plajlarda güneşlenmek mi istiyorsunuz? Ölüdenizde bulunan plaj ve kum tam size göre. Sadece Ölüdeniz değil aynı zamanda Akvaryum Koyu, Kelebekler Vadisi, Akdeniz’in berrak suları ile sizi karşılıyor. Sürat teknesi, jet ski ve diğer su faaliyetleri ile Fethiye, tatil ihtiyacınıza tamamen cevap veren harika bir turizm beldesi.

Fethiye / MUĞLA

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Fethiye’den safari araçları ile gidebildiğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanarak ulaşabileceğiniz bir yer. Suları buz gibi akan, debisi yüksek çayı rafting için elverişlidir. Kanyon boyunca yürürken doğal güzelliklere hayran olmamak elde değil. Kanyon boyunca yaklaşık 2-3 kilometre yürüyebilirsiniz. Dargaz Çayı’ında yarım saat civarı süren rafting fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Bölgede bulunan dinlenme tesisleri menüleri ve ortamı ile güzel bir dinlenme yeri. Burada balık menülerini deneyebilirsiniz. Bölgede ayrıca cilt rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan balıklar bulunuyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Vadi, boyu 300 metreden fazla kayalıklarla çevrili olan bir yer. Burası onlarca kelebek çeşidinin olduğu bir yer. Vadide bulunan şelale görülmeye değer. Vadi, dik kayalıklar ve denizle çevrelenmiş. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunan bölge bu özelliğiyle adeta doğal bir park görünümündedir. Bu özellik vadinin kelebek yaşam alanı olarak halen korunmasını sağlamaktadır.

Tekne turunun duraklarından biri olan Kelebekler vadisi güzel bir yürüyüş alanı olarak bizi karşılamaktadır. Yılın sadece belli dönemlerinde kelebekleri görebilirsiniz. Eğer tekne turu ile Kelebekler Vadisi’ne geldiyseniz bir sonraki durağınız Akvaryum Koyu olacaktır. Burada Karetta Karetta Kaplumbağalarını görme fırsatınız olacaktır. Akvaryum Koyu, suyun berrak olduğu güzel bir yerdir. Fethiye’ye gidenlerin görmesi gereken bir yer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here