Hostel Nedir?

  0
  286

  Sık seyahat eden kişilerin konaklama masraflarını azaltmak için tercih ettiği hosteller hakkında bilgileri vereceğiz. Hostel nedir sorusunun cevabı bu yazımızda.

  Bir yerlere seyahat edeceğimiz zaman, ulaşım masrafları ile konaklama masrafları en büyük harcamalardan birini oluşturuyor. Sık seyahat etmeyen kişiler daha çok otelleri tercih etmekte. Çok gezen biri için ise oteller çok maliyetli olmakta. Bu durumda ucuz konaklama seçenekleri tercih edilmekte olup, hosteller de bu konaklama seçeneklerinden biri. Böylece konaklama masraflarından tasarruf edilip daha fazla seyahat etme imkanı sağlanmakta.

  Hostellerin en büyük özelliklerinden biri, bir odada çok sayıda yatak olması. Hostelden hostele yatak sayısı değişmekte. 2, 4, 8 yataklı odalar olabileceği gibi daha fazla sayıda yatak bulunan odalar da bulunabilmekte.

  Hostellerde genellikle kendi yemeğinizi yapabileceğiniz mutfak bölümü bulunmakta. Böylece kendi alışverişiniz yapıp, kendi yemeğinizi yapabilir ve yemek masraflarını azaltmış olursunuz. Ayrıca gittiğiniz yerdeki yemekler damak tadınıza uygun olmayabilir. Kendi yemeğinizi yaptığınızda böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız.

  Bilmeniz gereken bir diğer konu ise hostellerdeki banyo kullanımı. Hostellerde banyolar ortak kullanılmakta. Ayrıca hostellerde genellikle internet bağlantısı bulunmakla birlikte, bazı hostellerde internet kullanımı ücretli olabiliyor.

  Hostelde kalarak orada kalan gezginlerle tanışabilir, onlarla birlikte bir süre seyahat edebilirsiniz. Hostel bulmak için Hostel Bookers, Hostel World, Booking gibi siteleri kullanabilirsiniz. Hosteller için önceden rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca seyahat edeceğiniz yere gittiğiniz zaman eğer hostelde yer var ise kalma imkanınız var. Gideceğiniz yerdeki duruma göre önceden yer ayırtmak, kalacak yer bulmanız açısından faydalı olabilir.

  Hostelin Avantajları ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

  Birçok kişiyle aynı odayı paylaşacağınız için sessizliğe önem veriyorsanız hostelde kalmak size uygun olmayabilir. Banyolar birçok kişi tarafından kullanıldığı için otellerdeki konforu beklemek yanlış olur. İnternet ücretli olabilir veya sadece ortak kullanım alanında kullanılabiliyor olabilir. Avantajları ise ucuz olması, diğer gezginlerle tanışma fırsatı vermesi, kendi yemeğinizi yapabiliyor olmanız ve hostellerin genellikle merkezi yerlerde bulunması.

  Bu yazımızda hostel nedir, özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Ayrıca “Nerede Konaklamalı? Konaklama Seçenekleri Nelerdir?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz