Nerede Konaklamalı? Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

  0
  149

  Evimizden uzakta bir yere gittiğimizde kafamızı kurcalayan sorulardan biri de nerede kalacağımızdır. Konaklamanın birçok alternatifi bulunmaktadır. Bu sizin yapacağınız seyahatin süresine, bütçenize, konfor beklentinize göre değişir. Örneğin sürekli gezen insanların sürekli bir otelde kalmaları biraz masraflı olmaktadır. Bu şekilde aylarca bir yerden başka bir yere giderek gezen insanlar genellikle hostellerde kalmakta iken 1-2 günlük seyahatlerde insanlar daha konforlu olan otellerde kalmayı tercih etmektedir. Seyahat eden insanların konaklama seçenekleri şunlar:

  1-Çadır: Uygun fiyata alacağınız bir çadır ile konaklama masraflarından kurtulabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekiyor. Her yere çadır kuramazsınız. Çadır kuracağınız yerin güvenli olması, çadır kurmaya engel bir durumun olmaması gerekiyor. Ayrıca sürekli bir çadır ile gezmek de yorucu olabilir.

  2-Karavan: Gezmek için çok zamanınız var ise karavan uygun bir konaklama seçeneği olabilir. Bu şekilde karavanı aldıktan sonra istediğiniz yerlere gidebilir, gittiğiniz yerlerdeki güvenli yerlerde karavanınızda konaklayabilirsiniz. Bunun için uygun fiyatlı bir karavan almak ile gezmeye başlayabilirsiniz. Duruma göre çekme karavan ya da motokaravan tercih edilebilir. Çekme karavan kullanırsanız gideceğiniz yerlerdeki kamp alanlarında karavanınızı bırakıp, aracınız ile şehir merkezlerini daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

  3-Hostel: Birçok gezginin kalmak için kullandığı yerlerden biri de hosteller oluyor. Hostellerin özelliği birçok kişi ile aynı odada kalıyorsunuz. Odalardaki kişi sayısı hostelden hostele farklı olmaktadır. Böylece daha ekonomik bir şekilde konaklama ihtiyacını karşılıyabiliyorsunuz. Hostellerde genellikle ortak kullanım şeklinde banyo ve yemek yapabileceğiniz mutfak bulunmakta. Hostelde kalarak diğer ülkelerden gelen gezginlerle tanışabilir, bir süre onlarla birlikte seyahat edebilirsiniz.

  4-Otel: Oteller hostellere göre genellikle daha pahalı oluyor. Uygun fiyata kalabileceğiniz oteller yanında çok yüksek fiyata kalabileceğiniz oteller bulunuyor. Otelin hostelden farkı size ait bir oda olması. Eğer rahatınıza düşkünseniz, başkalarıyla aynı odada kalmak istemiyorsanız otel odası sizin için daha iyi bir seçenek. Otel odalarında genellikle size özel banyo bulunmakta iken hostellerde banyo ortak kullanılmaktadır.

  5-Airbnb: Bazı kişiler evlerinin tamamını ya da bir kısmını internetten diğer insanlar ile paylaşmaktadır. Airbnb sitesi ile bu şekilde kalacak yer bulmanız mümkün. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

  6-Couchsurfing: Gezginler tarafından çok kullanılan bir diğer konaklama türü de couchsurfing. Couchsurfing sitesini kullanarak gittiğiniz bir yerde yaşayan insanların evlerinde kalmanız mümkün. Siteye üye olduktan sonra dünya üzerindeki ülkelerde siteye üye olanlar ile iletişime geçebilir, onlarla birlikte kalabilirsiniz. Bu site dünyanın farklı yerlerinden birçok kişinin üye olduğu bir site.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here