Low Cost Uçuş Nedir?

  0
  200

  Bu yazımızda low cost uçuş nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Ucuza uçan havayolu şirketleri diğer adıyla low cost havayolları, ekonomik bir seyahat düşündüğümüzde işimize çok yaramaktadır. Bu şirketlerle uçtuğumuz zaman daha az ücret vererek gezmiş oluruz. Böyle uçuşlara low cost uçuş denir. Bir yere seyahat edeceğimiz zaman özellikle uzak yerlere gideceksek uçak ile seyahat etmek hem konfor hem de zaman açısından bize avantaj sağlıyor.

  İnternette uçak bileti aradığımız zaman birçok fiyat ile karşılaşıyoruz. Peki aynı yere gitmelerine karşın fiyatlar neden birbirinden farklı oluyor?

  Aslında bu tamamen verilen hizmetlerle ilgili. Çünkü bazı havayolları yolculuk sırasında yemek veriyor, daha çok bagaj taşıyor, daha geniş daha rahat uçaklar ile uçuyor, büyük havaalanlarına iniyor. Bu şekilde uçan firmaların fiyatları daha pahalı olmaktadır. Bazı firmalarda ise uçuş sırasında yemek verilmez. Uçuş sırasında birşeyler yemek ya da içmek isterseniz ücret ödersiniz. Bu firmalar daha kısıtlı bir bagaj hakkı tanırlar. Eğer bu firmalarla uçacaksanız bagaj hakkınızın olup olmadığını eğer bagaj hakkınız varsa ne kadar olduğunu bilet almadan önce öğreniniz. Yine bu firmalarda uçakta koltuklar arasındaki diz mesafesi daha az olabiliyor. Bu havayolu şirketlerinin bazılarında koltuk seçerken ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Bu firmalar masrafları daha az olduğu için gittikleri şehirlerdeki daha küçük havaalanlarını kullanırlar. Böylece daha ucuza bilet alma imkanı sunarlar.

  Çok uzun bir uçuş yapmayacaksanız, uçak biletine çok fazla para vermek istemiyorsanız, uçakta yemek yemesem de olur diyorsanız, ben zaten fazla eşya ile seyahate çıkmıyorum diyorsanız bu firmaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca çok seyahat eden biriyseniz ulaşım masraflarınızı azaltmak istiyorsanız bu firmaları kullanabilirsiniz.

  Low Cost Havayolları Hangileridir?

  Peki bu firmalar hangileridir diye merak ediyorsanız biraz bu firmalardan bahsedelim. Avrupa’da en çok bilinen şirketler Ryanair (İrlanda), Easyjet (İngiltere), Wizzair (Macaristan), Eurowings (Almanya). Dünyada düşük fiyatlarla uçan yabancı havayolu şirketlerinden bazıları Southwest Airlines (ABD), WestJet (Kanada), Flydubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Air Asia (Malezya). Türkiye’de ise bu firmalara Pegasus’u örnek verebiliriz.

  Bu yazımızda ucuza uçan havayolu şirketleri hakkında bilgi verdik. Ucuz uçak bileti almak için sitemizdeki “Nasıl Ucuz Uçak Bileti Alınır?” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here