Hindistan’ın Mavi Şehri Jodhpur Nasıl Bir Yerdir?

0
198

Bilindiği üzere dünyanın en değişik medeniyetine sahip olan ülkelerden biri de hiç kuşkusuz Hindistan’dır. Özellikle birçok özelliği sayesinde mavi şehir olarak ün yapmış olan Jodhpur şehri sayesinde dünya medeniyetleri arasında adını duyurmayı başarmıştır. Hindistan’ı farklı kılan mavi şehir Jodhpur şehri hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.

Birçok özelliği sayesinde Hindistan ülkesinin en güzel şehirlerinden biri olan mavi şehir Jodhpur, tarihten günümüze kadar birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapması ile sadece Hindistan’ın değil aynı zamanda dünyanın da en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. Peki bu harika şehri popüler kılan faktörler nelerdir? Neden bu kadar önemli bir şehirdir? Dilerseniz hemen bu konu hakkında bilgiler sunmaya çalışalım.

Mavi Şehir Jodhpur Nasıl Bir Şehirdir?

Mavi şehir olarak bilinen Jodhpur hakkında belirtmemiz gereken ilk şey bu şehrin harika bir yer olması. Bununla birlikte Hindistan’ın en gözde şehirlerinden biri olan mavi şehrin bu isimle anılmasının başlıca nedeni, burada bulunan tüm evlerin mavi renge sahip olmasıdır. Bu nedenden ötürü Jodhpur şehrine mavi şehir ismi verilmiştir.

Bu harika şehrin en belirgin özelliklerinden biri sahip olduğu nüfus miktarı. Mavi şehrin şuandaki nüfusu sadece 1.300.000 civarında (Hindistan dünyanın en kalabalık 2. ülkesi). Bununla birlikte mavi şehrin tarihten günümüze birçok farklı kültürlere ev sahipliği yapması da şehri zamanla önemli bir konuma getirmiştir. Evleri son derece güzel ve estetik olarak dizayn edilmiş olan mavi şehir Jodhpur’un bir başka özelliği ise Hindistan’ın diğer şehirlerine göre daha sakin bir şehir olması. Bu nedenle Hindistan’ın diğer şehirlerinden yılın belirli dönemlerinde göç almaktadır.

Ekonomisinin mobilyacılık sektörüne dayandığı mavi şehrin en belirgin özelliklerinden biri el dokuma sanatının oldukça gelişmiş olmasıdır. Bundan dolayı mavi şehirde yaşayan insanların büyük bir bölümü el dokumacılığı sanatını icra etmektedir. Mücevher sektöründe önemli bir konuma sahip olan mavi şehir bu özelliği sayesinde Hindistan’ın en gözde şehirleri arasında bulunuyor. Şerbetli tatlı türü olan jalebi tatlısı ile de meşhur olan mavi şehrin önemli özelliklerinden biri de Hindistan’ın en fazla turist çeken şehri olmasıdır. Bu harika şehre yılın belli dönemlerinde çok sayıda yabancı turist akın etmekte.

Yolunuz Hindistan’a düştüğü zaman bu harika şehri mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte ekonomik bakımından Hindistan’a önemli katkılar sunan mavi şehir yukarıda da belirttiğimiz üzere özellikle yabancı turistlerden elde ettiği kazançlar sayesinde ülkenin ekonomik bütçesine kayda değer bir katkı sunmaktadır. Orta dereceli insanların yaşadığı mavi şehrin en belirgin özelliklerinden biri de son derece renkli bir görünüme sahip olmasıdır. Özellikle bu harika şehre kuş bakışı baktığınızda karşınıza masmavi renge sahip olan kutu gibi bir şehir çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here