Gezerek Tatil Yapmanın Faydaları

  0
  61

  Tatil, neredeyse bütün yıl beklenilen ve ihtiyaç duyulan güzel bir dönemdir. Yoğun bir çalışma temposunun sonunda bir mola vermeye herkesin ihtiyacı olur. Çalışan bir insan bir yıllık çalışmasının sonrasında bir hafta on gün civarında tatil yapmaktadır. Bu da bir hafta on günlük sürenin en iyi şekilde nasıl değerlendirileceği sorusunu beraberinde getirir. Hem eğlenip hem de öğrenerek tatil yapmanın en iyi yolu, tatili gezerek yapmaktır. Gezerek tatil yapmanın insanın sosyal, kültürel gelişimine birçok olumlu katkısı bulunur.

  Hareket Et!

  Masa başı işi olan çalışanlar genellikle fiziksel olarak hareketsiz bir yaşam sürmektedir. İnsanlar çalışmanın vermiş olduğu zihinsel yorgunluğun etkisiyle akşam işten eve dönerken spor yapmayı ihmal etmektedir. İnsanlar günün getirmiş olduğu yorgunluğun etkisiyle akşam yemeğinden sonra bir süre vakit geçirip sonra da uyumaktadırlar. Bu durum, bedenin yeterince yağ yakmamasına, kasların gerektiği gibi çalışmamasına, vücuttaki negatif enerjinin dışarı atılamamasına , vücudun zaman içinde hantallaşmasına ve ciddi bir gerginliğe sebep olmaktadır.

  İnsanlar bir sene çalışıp, yaz tatilini dört gözle beklerken çeşitli tatil planları yapar. Genellikle her şey dâhil olan bir otelde konaklama yapılır ve tatil boyunca da hareket yüzmeyle sınırlı kalır. Tatilde bolca yemek yenir, televizyon izlenir ve uyunur. Oysa gezmeye dayalı bir tatil yapılır ise vücut hareket ederek bir sene boyunca alışılmış olan yavaşlığın dışına çıkar.

  Gezerek tatil yapmak fiziksel açıdan bir çok faydası olan bir aktivite. Bu tür tatillerde kaslar çalışır, ter ile beraber vücuttaki toksinler dışarı atılır. Aynı zamanda gezmek, kilo vermeye ve vücudun sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu yüzden bir yıl boyunca masa başında hareketsiz bırakılan vücut gezerek yapılan bir tatil sayesinde olması gereken formuna kavuşabilir.

  Gezmenin bize sağladığı fayda yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Gezmenin kişisel gelişim açısından da önemli katkıları vardır. Kendimize zaman ayırdığımız, sorumluluklar olmadan bir hafta boyunca kendi hayatımızı yaşadığımız, belirli bir saate göre hareket etmek zorunda kalmadığımız ve sabahları rahat ve keyifli bir kahvaltı yaptığımız zaman dilimi, stresten arınmamızı sağlayacaktır.

  Keşfetmenin Güzelliği

  Keşif, insanın var olmasının anlamını fark etmesini sağlayan en iyi yollardan biridir. Gez ve keşfet kuralı, ne kadar merak ederseniz, ne kadar öğrenirseniz size ve çevrenize o kadar yarar sağlar. Çünkü etkileşim karşılıklıdır. Ayrıca var olan bilgiler ve deneyimler, paylaşıldıkça artar.

  Tatilde nasıl bir plan yapılacağı kişinin öncelikleri ile ilgilidir. Gezerek tatil yapmak uzun sürede öğrenilecek kültürel bilgi birikiminin kısa bir sürede deneyimlenerek kazanılmasını sağlar. Gezilecek şehirlerin mimarisini, doğal ürünlerini, yemeklerini, havasını, suyunu, kültürünü yerinde keşfetmek, gezerek tatil yapmanın faydalarıdır. Fotoğraf makinesini alıp dışarı çıkmak, kişisel gelişim için de önemli bir adım atılmasını sağlar. Çekilen fotoğraflarla anı biriktirirken, gidilen yerlerdeki insanlarla bir şeyler paylaşmak, fikir alışverişinde bulunmak, tatile anlam katan unsurlardan olacaktır. Bir şehrin havasını solumak da insana farklı ufuklar açar.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here